The Polish Brain Bee Championship
Konkurs neurobiologiczny dla uczniów szkół średnich

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu neurobiologicznego dla uczniów szkół średnich, organizowanym w 2019 roku przez Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika oraz Koło Naukowe Neuronus przy Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Regionalne konkursy „Brain Bee” w 2019 roku odbędą się w Krakowie, Gdańsku, Białej-Podlaskiej i we Wrocławiu 9 marca 2019, a konkurs ogólnopolski 27 kwietnia 2019 w Gdańsku.
Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do końca stycznia 2019.
Zgłoszenia powinny zawierać nazwę, adres i e-mail szkoły oraz nazwiska uczestników i opiekunów wraz z adresami e-mail.
Więcej informacji na temat konkursu dostępnych jest w regulaminie poniżej.

W 2019 roku konkurs uzyskał patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej.

W 2019 roku patronatem medialnym konkurs objęło Radio Gdańsk.
Patronaty honorowe przyznane na dzień dzisiejszy to: Patronat Jego Magnificencji Rektora GUMED-u, Magnificencji Rektora Pomorskiej Akademii w Słupsku, Prezesa Polskiego Towarzystwa Anatomicznego oraz Dyrektora Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Zdjęcia z etapu regionalnego w Gdańsku i Krakowie.


27 kwietnia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbył się II, finałowy etap Konkursu Wiedzy Neurobiologicznej „Brain Bee”. W konkursie wzięło udział 20 osób wyłonionych w eliminacjach regionalnych.
I miejsce w konkursie zdobyła Natalia Koc z II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie,
II miejsce Jan Jakub Domański z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie,
III miejsce Maciej Małolepszy z IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Więcej informacji na stronie internetowej konkursu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego https://brainbee.gumed.edu.pl/Międzynarodowy konkurs neurobiologiczny International Brain Bee Championship 2019 odbył się w dniach 20-21 września w Daegu w Korei Płd. Nasza reprezentantka Natalia Koc zdobyła drugiej miejsce, a wyprzedziła ją reprezentantka Chin - Ydou Weng, a trzecie miejsce zajęła uczennica z Iranu Kamand Soufiabadi.
Konkurs międzynarodowy odbywał się w j. ang. i składał się z: testu jednokrotnego wyboru i pytań otwartych (45 pytań), diagnozowania pacjentów na podstawie opisu chorób neurologicznych oraz filmów, rozpoznawania części anatomicznych mózgu i preparatów histologicznych (modele i preparaty ludzkiego mózgu) oraz pytań zadawanych bezpośrednio przez jurorów.
Natalia Koc ukończyła w tym roku II LO im. Płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Pochodzi z Jeżowego, 40 km od Rzeszowa. W 2019 w konkursie Brain Bee na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim zajęła pierwsze miejsca. W konkursie międzynarodowym Natalia uzyskała 90.1 punktów na 100 możliwych.
Natalia interesuje się molekularnym podłożem pamięci, mechanizmem zegara biologicznego, biochemią i genetyką. Studia wyższe chciałaby podjąć za granicą na kierunku biochemia. W przyszłości chciałaby prowadzić badania naukowe. Chciałaby też nauczyć się programowania, gdyż interesuje się neuroinformatyką. Poza neurobiologią interesuje się fotografią, turystyką i rozwojem osobistym, w celu zmaksymalizowania swoich zdolności kognitywnych. O konkursie dowiedziała się w liceum i rozpoczęła zgłębianie tajemnic neurobiologii i temat ten wydał jej się szczególnie intersujący. W przygotowaniach do konkursu wspomagała Natalię p. Agnieszka Podgórska, nauczycielka biologii w II LO w Rzeszowie.
Więcej informacji w plikach PDF poniżej.


Rada Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjęła uchwałę w sprawie uwzględnienia laureatów (miejsce 1-3) konkursu ogólnopolskiego „Brain Bee” w rekrutacji na kierunek Neurobiologia od roku akademickiego 2020/2021.

Tydzień mózgu

Odczyty

PPP